SVIEČKOVÁ TERAPIA

SVIEčKOVANIE

Terapia sviečkami patrí medzi dávne metódy uzdravovania tela. Viacerí poznáme z detstva aplikáciu sviečok alebo zapálených zrolovaných novín pri bolestiach uší. Domácky sa týmto spôsobom riešil prievan, voda v uchu po kúpaní, alebo počiatočné štádia zápalu. V modernej dobe sa na túto alternatívu pozabudlo a preto som sa rozhodla venovať jej zopár riadkov.

Na začiatok však podotýkam, že sviečkovanie je pomocná metóda, ktorá v žiadnom prípade nenahrádza lekársku starostlivosť.

Sviečky na terapeutické použitie sa vyrábajú z plátna a včelieho vosku. Môžu byť pridané esenciálne oleje, propolis, kurkuma, alebo iné bylinné výťažky. Sú duté, majú kónický tvar a dĺžku približne 20 cm.

Používame ich buď do uší, alebo aj kdekoľvek na telo. Terapia spočíva v zapálení sviečky na hrubšom konci a jej priložením na telo. Horenie trvá 10-12 minút. Vo väčšine prípadov je potrebná prítomnosť druhej osoby. Pri aplikácii sme bdelí, dávame pozor na plameň, máme nachystanú vodu na uhasenie sviečky. Držíme ju kolmo a dbáme, aby spod sviečky nevychádzal dym. To by znamenalo stratu podtlaku a nefunkčnosť terapie. Ak sviečka nemá v sebe ukončenie z gázy, podložíme gázou v jednej vrstve jej dolný koniec. To zabráni styku prípadného odpadu s pokožkou.

 

Horením sviečky dochádza k podtlaku, ktorý preniká do tela a priaznivo vplýva na energetické dráhy, lymfatický systém, obnovuje prúdenie tekutín medzi bunkami. Zaháji sa jemná regenerácia organizmu. Cez rozšírené póry kože sa do zablokovaných tokov dostane teplo a výťažky z liečivých rastlín. Podtlak vyťahuje rozpustené usadeniny a zápaly na stenu sviečky.

Po dohorení 2/3 sviečky (často je to na nej označené) , alebo keď už sviečku neudržíme, ju zahasíme v pripravenom pohári alebo miske s vodou. Následne môžeme ohorok rozbaliť a pozrieť sa na obsah, ktorý sa prostredníctvom sviečky vytiahol. Čím tmavšia hmota zostala, tým staršie usadeniny a zápaly sa nám podarilo zlikvidovať. Jemný prášok signalizuje baktérie a opuchy, hrudky zasa zápaly a zrazeniny.

Ušné sviečky používame pri bolestiach uší z prievanu, z vody, z prechladnutia. Pri malých deťoch to bola v našej domácej lekárničke takmer nevyhnutnosť. Najviac predsa začínajú bolesti uší v piatok večer alebo cez víkend:/.

Takisto môžeme nimi priaznivo ovplyvniť migrénu, nádchu, zápal mandlí, poruchy čuchu, alebo bolesť zubov. To bol aj môj prípad – pri dlhotrvajúcich bolestiach zubov som svoje telo podporovala namiesto pojedania analgetík aplikáciou sviečok do uší ráno a večer. Pri ušiach aplikujeme sviečku VŽDY na obe strany – buď po jednej do každého ucha, alebo polovicu sviečky necháme vyhorieť na jednej strane a potom sa otočíme. Pred sviečkovaním podporíme lymfatický systém v okolí ucha jemnou masážou v jamke medzi sánkou a uchom.

Telové sviečky zasa môžu neinvazívne pomáhať pri žalúdočných  a črevných potiažach, menštruačných bolestiach, ochoreniach dýchacieho systému, rôznych zápaloch. Vtedy sviečku prikladáme rovno na miesto bolesti alebo blízko neho, alebo na súvisiace miesto podľa akupunktúrnych bodov a meridiánov. Miesto pred a po aplikácii natrieme bylinnou masťou, aplikujeme čisté esencie ako doplnkovú pomoc, alebo aspoň zľahka pomasírujeme.

U nás máme vyskúšaný výborný efekt sviečkovania na pupku pri črevných ťažkostiach.

Zaujímavosťou je napríklad aj priaznivé ovplyvňovanie imunity cez sviečkovanie pupku a týmusu, viac o tom v Jankovom článku na: https://www.medosviecky.sk/choroby-z-prechladnutia-vas-s-telovymi-svieckami-neprekvapia/.

Opakovanie sviečkovej terapie je podľa potreby, odporúča sa napr. 2-4 sviečky denne pri akútnych ťažkostiach, alebo 1-2 sviečky denne pri chronických ochoreniach na prvé tri dni a následné zvýšenie dávky na 2-4 denne na ďalšie tri dni. Najviac však 7 dní za sebou a potom nasleduje 2-3 dňová prestávka.

Samostatnou kapitolou je aplikácia sviečok s terapiou, ktoré sú aj s podrobným opisom dostupné na: https://www.medosviecky.sk/kategoria-produktu/telove-sviecky-s-terapiou/.

Liečenie a vylaďovanie organizmu prebieha aj medzi aplikáciami sviečok, preto sa odporúča dostatočný pitný režim.

Kontraindikáciou sviečkovania sú čerstvé pooperačné stavy, rany, kŕčové žily (priama aplikácia), krvácanie, tehotenstvo (nepoužívať na bruchu a krížoch) a alergia na obsiahnuté látky.

Terapiu sviečkovaním vykonávam aj u mňa v masážnom priestore, takisto je možné zakúpiť si sviečky na domáce použitie od firmy Medosviečky a z farmy Pakostov.

Článok je napísaný z mojich vlastných skúseností, čerpala som aj zo stránok:

https://www.medosviecky.sk a https://www.ankasviecky.sk.

 

Martina, apríl 2021

 

                                       

Nekomentované

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú emailovú adresu.

Sviečkovanie
SViečkovanie
Menu