Moxovanie pochádza z tradičnej čínskej medicíny, ktorá rieši zdravotné problémy ošetrovaním aktívnych bodov na tele akupunktúrnymi ihlami a nahrievaním moxou. Prvé zmienky o prehrievaní aktívnych bodov nachádzame v dielach konfuciánskeho filozofa Meng-c z rokov 374-289 p.n.l. Bolo zvlášť rozšírené v severných chladných oblastiach Číny. V Európe sa zviditeľnilo až v 17. storočí cez jezuitských misionárov a lekárov Východoindickej obchodnej spoločnosti.
Body tela sa prehrievajú buď dymiacou cigarou z paliny (Artemisia vulgaris alebo Artemisia argyi), uhlíkovou cigarou, alebo palinovými kužeľmi. Prerod paliny na moxovaciu cigaru je dosť náročný. Usušené listy sa melú a preosievajú cez sito. Opakovaným čistením vzniká jemné vlákno. To sa následne ešte v uzavretej nádobe skladuje. Podľa jedného autora je na „sedemročnú nemoc potrebné trojročné vlákno“.
Aj v tradícií našich predkov sa palina (ktorú mnohí považujú len za burinu) veľmi rešpektovala. Používala sa na odstraňovanie hadov a proti besnote. Slovania ju používali v bylinných kadidlách na čistenie od zlých síl a proti kúzlam.
Pri moxovaní sálavým teplom cigary prehrievame určité miesta vo vzdialenosti 1-2 cm od kože. V okamžiku intenzívneho horenia je v ohnisku teplota až 825 °C.
Moxovanie sa doporučuje pri slabosti životnej energie, na onemocnenia spôsobené chladom a vlhkom. Menej príjemným vedľajším efektom je špecifická vôňa paliny, ktorá dlho zostáva v priestore a nie každému vyhovuje. Ak si však uvedomíme čistiace účinky paliny a pridáme k nim účinky na biochemickej a bunkovej úrovni, môže byť moxovanie užitočným liečebným doplnkom. Je dokázané, že moxovanie:
- zväčšuje produkciu bielych krviniek. Ich počet sa začne zvyšovať bezprostredne po prehriatí a svoj vrchol dosiahne po 8 hodinách. Tento vrchol sa udrží takmer 24 hodín. Zvýšený počet leukocytov s udržuje 4-5 dní po ošetrení.
- zvyšuje produkciu erytrocytov a hemoglobínu (červených krviniek a krvného farbiva), lepšie sa zráža krv, zvyšuje sa kapacita tvorenia protilátok.
- všeobecne sa zlepšuje krvný a lymfatický obeh
ZDROJ INFORMÁCÍÍ: Zdeňek Šos – Bankovaní a moxovaní pro maséry